Nem mondanám, hogy lehengerlő, de mindenképp korrekt epizóddal indul az Atlantis. Könnyed hangvétel, sok humor, kellő mennyiségű akció, számos kérdés és kevés dráma jellemzi a nyitóepizódot.
Szubjektív értékelés következik, elsősorban azzal a szándékkal, hogy helyet csináljak a ti véleményeteknek. Ha igény mutatkozik rá, minden további epizódhoz lesz egy kibeszélő bejegyzés (az évad brit vetítéséhez igazodva), ahol meg lehet majd vitatni a látottakat. Nos, ezek az én gondolataim az első rész után...
A sorozatnyitó epizódnak pozitív és negatív vonásai egyaránt akadtak. Mindenképp pozitívumként említeném a gazdag látványvilágot, ami a beharangozók alapján nem ért meglepetésként, de fontos kiemelni, hogy néhány éve, bizony, ilyen látványt még csak mozivásznon tudtunk volna elképzelni. Legyen szó Atlantisz népes utcájáról, a királyi palotáról, Poszeidón templomáról, vagy a Minótaurosz barlangjáról, a helyszínek, a hátterek pazarul festenek. Mindez ráadásul 35 milliméteres filmre forgatva, Dale McCready operatőr igényes fényképezésében.
Fontos volt, hogy Atlantisz igazi városként működjön, és ezt a célt is sikerült elérniük az alkotóknak. Atlantisz nem egy kis porfészek; nemcsak hatalmas városfalakat, hanem népes utcákat, nyüzsgő forgatagot, változatos épületeket láthatunk.
A sorozat másik erényének a Howard Overman által alkotott karakterek ígérkeznek. Kettőt máris megszerethettünk. Robert Emms stréber Püthagorasza nagyszerű figura, pont annyira karikatúra, hogy ettől színessé és ne lapossá váljon a karakter. Emms játéka pedig kifejezetten szerethetővé teszi.
Rajta is túltesz Mark Addy iszákos, pocakos, szájhős Herkulese, aki egy rész után egyértelműen a sorozat csúcspontja számomra. Ráadásul Addy az első pillanattól kezdve brillírozik a szerepben, amiben jól kiszolgálják Overman dialógusai.
Bár a történet Jason körül forog, a trióból egyelőre legkevésbé ő nőtt a szívemhez. Elsőre Jack Donnelly alakításában sem tudtam kiemelendőt találni, bár egyelőre nincsenek is olyan lehetőségei, mint két kollégájának. Semmi akadályát nem látom, hogy igazán megkedveljem két-három epizód után, de úgy tűnik, egy résznél több kell ehhez.
Az olyan szereplők, mint Minósz, Pasziphaé és Ariadné bemutatkoznak ugyan, de sok szerep nem jut nekik, ami talán nem is baj egy bevezető epizódban.
Önkéntelenül felmerült bennem, hogy dupla epizódként talán jobban működött volna a sorozat nyitánya, jutott volna idő néhány részlet kibontására, ám érthető, hogy ezt a kockázatot nem merték bevállalni a producerek. Az epizód tempója tulajdonképpen jó, nem ül le és nem is kapkodó. Azt viszont joggal róhatjuk fel, hogy Jason túl hamar túlteszi magát a tényen, hogy egy párhuzamos világba csöppen. Az ebből adódó kételyek és dilemmák elsikkadnak, amit az epizód egyetlen komoly problémájának látok.
Amiben mindenképp erősíteni kell a sorozatnak, az a dráma. A bevezető epizódban ebből kapjuk a legkevesebbet. Biztos vagyok benne, hogy ez nem marad így sokáig.
Egyébként az epizód hangvételével nincs gond. Aki újabb Spartacust vagy Trónok harcát vár az Atlantistól, az ugyanúgy téved, mint aki történelmi hűséget kérne számon egy fantasy sorozaton.
Olyan kérdéseket sem érdemes feszegetni, mint hogy milyen nyelven beszélget Jason az atlantisziakkal, vagy hogy a történelemmel milyen viszonyban áll a másik világ, ha egyszer Püthagorasz mindkettőben létezik...
Vannak viszont kérdések, amelyekkel Overman maga tűzdeli tele a forgatókönyvet: Kicsoda Jason? Mit titkol el előle az Orákulum? Valóban meghalt az apja? Mi lehet az anyjával? (Tegye fel a kezét, akinek nem jutott eszébe, hogy maga az Orákulum lenne az!) Theos (a Minótaurosz) milyen módon árulta el Jason apját?
A válaszokra nyilván fokozatosan számíthatunk.
Meglátjuk, a bevezető után hány epizód kell, hogy a sorozat felnőjön a benne rejlő potenciálhoz. A jó hír, hogy minden elem megvan az Atlantisban, ami egy élvezetes fantasy kalandhoz kellhet.
Most pedig következzenek a ti véleményeitek! Ha már láttátok az epizódot, írjátok meg kommentben, mi tetszett és mi nem!
És mindjárt egy kis közvélemény-kutatást is tartanék. Írjátok meg, nektek az alábbi nevek melyik alakja tetszik jobban!
Jason vagy Iaszón?
Pitagorasz vagy Püthagorasz?
Herkules vagy Héraklész?